Rozhovor o Nutriční stopě v DVTV

V dubnu 2018 jsem byla pozvána k rozhovoru s Danielou Drtinovou na téma naší Kalkulačky Nutriční stopy do DVTV! Pozvání jsem ráda přijala, protože širší propagace vědy a našich výzkumných výstupů je pro mne jednoznačnou prioritou.

Myslím si, že každý výzkumník by se měl v určité formě snažit své poznatky sdílet s veřejností, ikdyž nám z toho neplynou žádné body ani finanční odměny. Já to beru jako samozřejmou službu veřejnosti a zájem o naši práci ze strany médií – a potažmo diváků – je pro mne potvrzení toho, že svou práci děláme dobře. Tohle je pro mne ve výsledku vlastně ta největší odměna.

Dana Kapitulčinová v rozhovoru pro DVTV na téma Nutriční stopy

Rozhovor si můžete prohlédnout na odkaze: https://video.aktualne.cz/dvtv/skodi-smazeny-rizek-zivotnimu-prostredi-experti-spocitali-ja/r~0a67107047a011e8aca5ac1f6b220ee8/

Opravy a zpřesnění:

Ačkoli jsem se samozřejmě snažila v rozhovoru zprostředkovat veškeré informace fakticky správně, tak se mi do mého projevu vloudilo několik nepřesností, které níže uvádím na pravou míru:

  • Správný český termín je „planetární meze“, anglicky Planetary Boundaries (nikoli „planetární Země“, jak jsem se přeřekla)
  • Sklokeramická varná deska je poměrně energeticky účinná a může dosáhnout až účinnosti indukční varné desky, ale pouze v případě, že máme perfektně padnoucí hrnec na plotýnku, což se ve většině případů neděje. Správně jsem tedy měla uvést, že nejúčinnější z běžných varných desek je deska indukční, protože ta vždy ohřívá jen přesnou plochu hrnce – respektive vodu uvnitř hrnce. Za nepřesnost se omlouvám!